Açık Öğretim Fakültesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü - Unix Sistem Yönetimi Dersi için hazırlanmış Soru&Cevap uygulamasıdır. "Yardımlaşmak güzeldir.."
+1 oy
Programlama II kategorisinde (990 puan) tarafından
Python için "Yüksek Seviyeli Dil" tanımı yapıldığını duydum, güzel de ne demek bu "Yüksek Seviyeli Dil"? Dilin seviyesi ne anlama gelir?

1 cevap

+1 oy
(990 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Burada kullanılan "seviye" sözcüğü dilin makine dilinden uzaklığını gösterir. Bir programlama dili makine dilinden uzaklaştıkça seviyesi yükselir ve insan diline yakın özellikler göstermeye başlar. Yüksek seviyeli dil düşük seviyeli dile göre daha anlaşılır ve kolaydır. Bu özellikleri ile yüksek seviyeli diller daha hızlı ve kolay kodlama yapmaya olanak tanır. Bunu sağlarken donanımla etkileşimden feragat etmeniz gerekir. Bunun anlamı şudur; düşük seviyeli bir dil ile donanıma çok daha etkin müdahale ederek programlama yapabilirsiniz. Bu tanımlamalamalar göre C düşük seviyeli bir dil iken Python yüksek (hatta çok yüksek) seviyeli bir dildir.
Hoş geldiniz, AÖF Bilgisayar Programcılığı Soru&Cevap Platformu. Bildirimlerin tarafınıza ulaşabilmesi için lütfen e-posta adresinizi doğrulayınız.
...