Açık Öğretim Fakültesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü - Unix Sistem Yönetimi Dersi için hazırlanmış Soru&Cevap uygulamasıdır. "Yardımlaşmak güzeldir.."
+1 oy
Programlama II kategorisinde (130 puan) tarafından
Programlama dilleri arasında en kullanılır olanı hangisidir? Başlangıç seviyesinde biri sürece nasıl bir yol izleyerek başlamalıdır? Programlama hakkında hiç bir fikri olmayan biri olarak soruyorum. Teşekkürler :)

1 cevap

+1 oy
(990 puan) tarafından
Bu soruya net şu dildir diye cevap vermek zor ama Python çok kullanılan bir dil olarak öne çıkıyor. Yazılım dillerinde iki tane önemli sınıflandırma vardır; Yüksek Seviyeli ve Düşük Seviyeli diller.. Bu iki kavramı iyi anlamak önemli. Burada kullanılan "seviye" sözcüğü dilin makine dilinden uzaklığını gösterir. Bir programlama dili makine dilinden uzaklaştıkça seviyesi yükselir ve insan diline yakın özellikler göstermeye başlar. Bu açıdan Pyhton "Çok Yüksek Seviyeli" bir dil olarak kabul edilebilir. Böyle bir dili öğrenmenin kolaylığı söz diziminin (syntax) kolay olması sebebi ile öğrenmenin kolaylaşmasıdır. Ben hiç deneyiminiz yok ise Python ile başlamanızı öneririm. Sözdizimini dışarı aldığımızda aslında tüm programlama dilleri benzer yapılar taşır. Bir dili biliyorsanız bir diğerini öğrenmek çok da zor olmamaya başlar.. Bir yerden başlamak lazım :)
(130 puan) tarafından
Başlamak için bir yol göstericiye ihtiyaç duyuyorum fiziki olarak. Çok teşekkür ederim cevap için.
(990 puan) tarafından
Mentorluk edebiliriz.. Başlama noktası çok kolay aslında; bilgisayara Python kuracağız ve Visual Code Studio ile kodlamaya başlayacağız..
(100 puan) tarafından
Size yardımcı olabilirim. Telegram'da hesabım @hwpplayer1 benimle iletişime geçebilirsiniz.
Hoş geldiniz, AÖF Bilgisayar Programcılığı Soru&Cevap Platformu. Bildirimlerin tarafınıza ulaşabilmesi için lütfen e-posta adresinizi doğrulayınız.
...