Açık Öğretim Fakültesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü - Unix Sistem Yönetimi Dersi için hazırlanmış Soru&Cevap uygulamasıdır. "Yardımlaşmak güzeldir.."
+2 oy
Programlama II kategorisinde (990 puan) tarafından
Python adını yılan türünden mi alıyor?

2 Cevaplar

0 oy
(990 puan) tarafından

Hayır, Python programlama dilinin ismi yılandan gelmemektedir. Python'un adı, İngiliz komedi grubu Monty Python'dan gelir. Monty Python, ünlü "Monty Python's Flying Circus" adlı televizyon şovunu yapmış olan bir komedi grubudur. Python programlama dili, 1980'lerin sonlarında Guido van Rossum tarafından geliştirilirken, Guido, bu dilin ismini belirlerken Monty Python şovlarından esinlenmiş ve "Python" ismini seçmiştir.

Python programlama dili, özellikle okunabilir ve anlaşılabilir bir sözdizimi ile bilinir. İsim seçimi, dilin hafif ve esnek yapısını yansıtmak amacıyla yapılmıştır. Python adı, komiklik ve kullanım kolaylığı gibi unsurları çağrıştırmıştır ve bu da Python'un benimsenmesine katkıda bulunmuştur.

Bu nedenle, Python programlama dilinin adı, İngiliz komedi grubu Monty Python'dan gelir ve programlama dilinin ismi bu komedi grubuna olan hayranlıktan esinlenilmiştir.

+1 oy
(530 puan) tarafından
Hayır tabikisi de bi komedi programı hayranlığı falandı cevabı
Hoş geldiniz, AÖF Bilgisayar Programcılığı Soru&Cevap Platformu. Bildirimlerin tarafınıza ulaşabilmesi için lütfen e-posta adresinizi doğrulayınız.
...